Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Narok na Elterngeld  (Přečteno 36237 krát)
Vendulka



Karma: 0
Příspěvků: 4


« : Srpen 20, 2010, 09:12:57 am »

Dobry den,
chtela bych se zeptat, jestli nekdo nema nahodou zkusenost s pobyranim Elterngeld z Cech. Ja i muj pritel momentalne pracujeme v Nemecku, porod planujeme v Nemecku, ale tak 3 mesice po porodu bychom se chteli presunout zpet do Cech. Ja jsem v Cechach nepracovala, protoze hned po skole jsem odesla do Nemecka, takze tam mam narok pouze na minimalni materskou, tedy 7500, myslim. Kdyz si zazadam v Cechach o materskou, mela by ji nemecka strana dorovnat do vyse, na kterou bych mela narok, kdyz bych Elterngeld brala v Nemecku? Nebo mam jednoduse smulu a bud musim zustat v Nemecku, abych dostala plnou vysi Elterngeld vypocitanou z mych prijmu za posledni rok, anebo se proste smirit se 7500tisicema z Cech.
Dekuji za odpoved
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Srpen 20, 2010, 10:16:02 am »

Neni nejjednodussi si proste nechat dat Elterngeld tady a pobyvat v CR? Je to stejne jenom na rok, to nemusi Nemecko vubec palit, ze tu fyzicky nepobyvas. Jestli bydlis tady, tam, nebo pendlujes nikdo zjistovat nebude - jen se tu proste (docasne?) neodhlasis.
Pokud jsi v CR neodhlasila trvaly pobyt (jako nejspis vetsina z nas), muzes si tam dokonce rict o porodne (pokud ho do te doby nezrusi).
« Poslední změna: Srpen 20, 2010, 10:18:18 am od kleena » Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Vendulka



Karma: 0
Příspěvků: 4


« Odpověď #2 : Srpen 20, 2010, 11:00:52 am »

No, ja kdyz budu odchazet na materskou, tak bohuzel nedostanu zadne Mutterschaftsgeld, jelikoz koncim v praci pred zacatkem materske ( spis teda moje pracovni smlouva i prac.povoleni ). Budu muset byt pojistena pres Familienversicherung meho pritele ( budouciho manzela ). kdyz on skonci v praci a prestehujeme se do Cech, bude tedy odhlaseny z pojistovny. Nezjisti to tedy, ze se neco zmenilo? Nebo je to tak, ze jakmile zacnu brat Elterngeld, tak jsem pojistena od statu? A v tu chvili je uz nezajima pojisteni meho partnera.
A jeste jedna otazky, kdyz budu mit pobyt nahlaseny tady, budu mit porad nemecke pojisteni. Jak to potom funguje v Cechach. Kdyz vyplnim formular E106  nebo jak to presne je,  me i dite tam bez problemu osetri?
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #3 : Srpen 21, 2010, 03:58:53 pm »

Podle mne je Elterngeld zavisle na tvem prumernem prijmu za rok pred porodem...nikoliv na tom, jestli ma spraci nebo prac. povoleni.
Navic 184 EUR Kindergeld.

Ovsem s tm osetrovanim v CR na nemecke pojisteni...to je fakt, to bych asi vyzjistil, v tom bohuzel neporadim. V nejkrajnejsim pripade bych si mozna zdravotni pojisteni proste zaplatil duplicitne v CR - nekde jsem cetl, ze to sice v podstate udelat nesmis (byt pojistena dvakrat ve dvou zemich, ale zaroven jsem  presvedcen o tom, ze to jedna zeme o druhe nema sanci zjistit Úsměv )
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Daajik



Karma: 1
Příspěvků: 23


« Odpověď #4 : Srpen 23, 2010, 02:07:31 pm »

To porodne v CR se prece muze ziskat za predpokladu trval.pobytu v CR a pak jen, kdyz se narodi dite v CR, ne??
A jinak si myslim, ze ceska strana by zadnou materskou nevyplatila, kdyz jsi tam nebyla 276 dni pred nastupem na materskou ucastna nemocenskeho pojisteni...
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Pracevnemecku.de © 2013
Vše o práci v Německu. Inzerce práce zadarmo. Nabídky a poptávky práce česky nebo taky Německy. Odkazy na pracovní úřady, pracovní agentury a spousta dalších zajímavých informací. Česká a slovenká komunita v Německu.

Odkazy | englisch lernen | serbisch lernen | kroatisch lernen | finnisch lernen | deutsch lernen | tschechisch lernen | polnisch lernen | russisch lernen | französisch lernen | schwedisch lernen | ungarisch lernen | türkisch lernen | dänisch lernen | amerikanisches englisch lernen | portugiesisch lernen | niederländisch lernen | italienisch lernen | spanisch lernen |