Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Stehovani do DE - podpora v nezaměstnanosti  (Přečteno 33893 krát)
George85



Karma: 4
Příspěvků: 82



« : Duben 11, 2016, 04:50:58 pm »

Drazi pratele, mel bych na vas nekolik otazek.

Moje pritelkyne se chysta prestehovat se za mnou do Mnichova. Mame to naplanovane na 1.5.2016. Ke dni 8.4.2016 ukoncila pracovni pomer (vypoved podala ona sama uz v unoru). Dnes se byla informovat v Cechach na pracaku, co ma delat. Prisla tam s tim, ze se chysta do Nemecka studovat a jestli za ni zaplati socialni a zdravotni a jestli dostane nejakou podporu. Arogantni pani za stoleckem se ji vysmala a rekla neco v tom smyslu, ze nic nedostane, kdyz si chce jit studovat do Nemecka...

Ma nekdo podobnou zkusenost z posledni doby? Podle meho nazoru je ted v CR a bez prace, pracovala poslednich cca 10 let, takze by narok na podporu mit mela a i stat by za ni mel zaplatit zdravotni a socialni za obdobi "8.4.2016 - datum nahlaseni se v Nemecku". Nebo se pletu??

Mate nejake rady, jak v tomto pripade postupovat?

Jinak nas plan je takovy, ze az sem za mnou prijde, tak pujde min. na 2 mesice do skoly na intenzivni kurzy nemciny a pote by si zacala hledat praci. To jen pro info, jelikoz jsem na zacatku zminil studovani, ale nepujde o studovani na zadne vysoke ci jine skole, nybrz o tu nemcinu.

Predem dekuji za odpovedi...
« Poslední změna: Duben 11, 2016, 05:07:11 pm od David » Zaznamenáno
David
Zakladatel

*

Karma: 45
Příspěvků: 2556


:)


WWW
« Odpověď #1 : Duben 11, 2016, 05:09:36 pm »

Podporu v nezaměstnanosti by tedy měla dostat z Česka pokud tam pracovala, nebo? Zajít znovu k jiné úřednici a to Německo ať si nechá pro sebe, to vědět nemusí.

Jinak, za určitých podmínek má právo pobírat dávky od Česka ikdyž bude pobývat v Německu, viz: http://europa.eu/youreurope/citizens/work/finding-job-abroad/transferring-unemployment-benefits/index_cs.htm

Na kurzy by měla teoreticky dostat v Německu příspěvek, stačí dát písemnou žádost na pracáku v Německu:
http://www.germany.cz/mkportal/modules/wiki/index.php/Integra%C4%8Dn%C3%AD_kurzy_n%C4%9Bm%C4%8Diny_pro_cizince_v_N%C4%9Bmecku
« Poslední změna: Duben 11, 2016, 05:18:13 pm od David » Zaznamenáno
George85



Karma: 4
Příspěvků: 82



« Odpověď #2 : Duben 12, 2016, 04:22:19 pm »

Diky za info, podivam se na to. Taky jsem ji rikal at jde k jine urednici, ale pry to nejde, ze je proste prirazena k tehle...
Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #3 : Duben 12, 2016, 07:28:25 pm »

V ceskem pracovne-pravnim systemu se poradne nevyznam, v Nemecku, pokud ale poda vypoved sam zamestnanec, tri mesice nema narok na zadne davky.

Osobne si myslim, ze SRN v tomto pripade bude kulantnejsi a nejakym zpusobem uzna odpracovanou dobu a odvody v ceskem systemu. (Ackoliv si predstavte, co by tak delaly ceske urednicke krysy, kdybyste se tam zjevili s papirem, ze mate tolik a tolik odpracovano v Nemecku a chcete ceskou podporu Smích)
Zaznamenáno
buruvka.jezkova



Karma: 0
Příspěvků: 1


« Odpověď #4 : Duben 20, 2016, 02:24:25 pm »

Ahoj, řeším něco podobného. Přítel už rok pracuje v Rakousku a já plánuji přesun za ním. Chystám se dát výpověď a taky bych se chtěla v Rakousku přihlásit na úřad práce (pokud do té doby nic neseženu) a ideálně chodit na nějaký intenzivní kurz němčiny. Dnes jsem zjistila na stránkách Ministerstva práce a soc.věcí, že: .."Na základě platné evropské legislativy (Nařízení Rady (EEC) 883/2004, o aplikaci soustav sociálního zabezpečení) má každý občan EU právo hledat si zaměstnání v jiném členském státu  EU a za tímto účelem může do jiného státu „exportovat“ také svou podporu v nezaměstnanosti." Takže lze požádat o podporu v ČR a nechat se "exportovat" do Německa/Rakouska. Dnes jsem volala na Úřad práce v Praze a chtěla si domluvit schůzku s EURES poradcem. Paní, která to má v Praze na starosti bude až příští týden, ale její kolegyně mi po telefonu potvrdila, že export je možný a že mi poradí. Chystám se tam tedy příští týden, pak můžu napsat, co jsem se dozvěděla.

Odkazy: https://portal.mpsv.cz/eures/podminky/nemecko
Poradci EURES: https://portal.mpsv.cz/eures/kontakt

Držím palce.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Pracevnemecku.de © 2013
Vše o práci v Německu. Inzerce práce zadarmo. Nabídky a poptávky práce česky nebo taky Německy. Odkazy na pracovní úřady, pracovní agentury a spousta dalších zajímavých informací. Česká a slovenká komunita v Německu.

Odkazy | englisch lernen | serbisch lernen | kroatisch lernen | finnisch lernen | deutsch lernen | tschechisch lernen | polnisch lernen | russisch lernen | französisch lernen | schwedisch lernen | ungarisch lernen | türkisch lernen | dänisch lernen | amerikanisches englisch lernen | portugiesisch lernen | niederländisch lernen | italienisch lernen | spanisch lernen |